Vojtěch Sláma

Fotograf, Česká republika

Vojtech Slama

Brněnský rodák (*1974), dosavadním životem spjatý s Brnem a Jevišovicemi. Absolvent Střední školy uměleckých řemesel v Brně, člen skupiny Steiner Group. Fotograf na volné noze. Magisterské studium na Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě. Vyučoval fotografii na Soukromém uměleckém gymnáziu Pavla Křížkovského a na katedře žurnalistiky fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Vyšel z rodiny s uměleckou tradicí. S fotografií se setkal již na základní škole, hlubší zájem se však objevil kolem šestnáctého roku. Přes peripetie střední průmyslové školy strojnické a pokus vyučit se fotografem, provázený názorovými neshodami s koncepcí ústavu, zakotvil nakonec na SŠUŘ v Brně, kterou roku 1996 úspěšně dokončil. Během středoškolských studií patřil do třídy Jiřího Víška. Na škole byl spoluzakladatelem fotoskupiny Česká Paralaxa (1995) a dvouoká zrcadlovka formátu 6 × 6 cm, spojená s tvůrčí filozofií České Paralaxy, zůstala pro jeho volnou tvorbu výsostným aparátem až doposud.

Mezi autorovy významné práce patří cyklus věnovaný krasobruslařkám (realizovaný v hale Rondo v Brně, 1997), cyklus o baletu Národního divadla v Ostravě (práce pro Igora Vejsadu, 1998—1999) a cyklus Inženýrská Zátiší (vytvořený pro Otakara Bártu a společnost Chemcomex, 2003). V roce 2004 vydání knihy Vlčí med (Galerie Brno). Od roku 2004 pracuje na černobílém souboru Z deníku vlka a od roku 2001 také na barevném souboru India Tourist.

Bytostnou potřebu představuje pro Vojtěcha Slámu cestování. Cestuje často, především do Indie, ale také do Ameriky či Québecu, k jeho nejoblíbenějším městům v Evropě patří Paříž a Berlín. Tyto cesty jsou pro něj vždy jedinečná příležitost získat nový náhled na mnohokrát promyšlené věci, zaplašit rutinu a nalézt novou chuť k další tvorbě.

www.vojtechslama.com

Řečníci

EN